Home

Në sa ora falet bajrami 2022

Të dielën më 24 maj 2020, namazi i sabahut në xhamitë e Ljugines falet në ora 03:30. Kurse namazi i Fitër Bajramit falet në ora 05:43. Xhemati në xhami mund të vinë 15 minuta para faljes së namazit të Bajramit Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami. July 30, 2020. Nesër muslimanët në gjithë botën festojnë festën e Kurban Bajramit por kete vit me ndryshe shkaku i virusit Korona i cili ka kapluar Maqedonine qe nga muaj Mars. Nesër besimtarët në Maqedoni do te falin vetëm namazin e Bajramit në xhami i cili falet në ora 6 e 05 minuta. Premium WordPress Themes Download. Download WordPress. Home Maqedoni Ja në sa ora do të falet Fitër Bajrami. Maqedoni; Ja në sa ora do të falet Fitër Bajrami . May 23, 2020. Advertisment. Njoftohen besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit do të jetë nesër ( e diel ) dhe se namazi i Fitër Bajramit do të falet në ora 5 e 45, kurse namazi i sabahut do të falet në shtëpi pasi te thiret ezani. Do të jepet një salat në xhami si. Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami. July 30, 2020. Advertisment. Nesër muslimanët në gjithë botën festojnë festën e Kurban Bajramit por kete vit me ndryshe shkaku i virusit Korona i cili ka kapluar Maqedonine qe nga muaj Mars. Nesër besimtarët në Maqedoni do te falin vetëm namazin e Bajramit në xhami i cili falet në ora 6 e 05 minuta./tetova1 . Previous article Policia në.

Ja në sa ora do të falet namazi i Fitër Bajramit në

Nesër muslimanët në gjithë botën festojnë festën e Kurban Bajramit por kete vit me ndryshe shkaku i virusit Korona i cili ka kapluar Maqedonine qe nga muaj Mars. Nesër besimtarët në Maqedoni do te falin vetëm namazin e Bajramit në xhami i cili falet në ora 6 e 05 minuta Njoftohen besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit do të jetë nesër ( e diel ) dhe se namazi i Fitër Bajramit do të falet në ora 5 e 45, kurse namazi i sabahut do të falet në shtëpi pasi te thiret ezani. Do të jepet një salat në xhami si shenjë që të [ Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami. 22:32 / 30.07.2020. Nesër muslimanët në gjithë botën festojnë festën e Kurban Bajramit por kete vit me ndryshe shkaku i virusit Korona i cili ka kapluar Maqedonine qe nga muaj Mars. Nesër besimtarët në Maqedoni do te falin vetëm namazin e Bajramit në xhami i cili falet në ora 6 e 05 minuta. ARTIKUJ TË NGJASHËM MË SHUMË NGA AUTORI. Ja në sa ora do falet namazi i Fitër Bajramit. Njoftohen besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit do të jetë nesër ( e diel ) dhe se namazi i Fitër Bajramit do të falet në ora 5 e 45, kurse namazi i sabahut do të falet në shtëpi pasi te thiret ezani. Do të jepet një salat në xhami si shenjë që të fillojnë të mblidhen për namaz të Bajramit.. Lexo pas Një mërgimtar. Cilat janë sunnetet e Bajramit? Sa tekbire duhet me i bërë në namazin e Bajrmait? Si thuhen tekbiret (Allahu ekber Allahu ekber, la ilahe ilAllah) ? A du..

Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami. Jump to. Sections of this page. Accessibility Help. Press alt + / to open this menu. Facebook. Email or Phone: Password: Forgot account? Sign Up. See more of Lajme Ekskluzive on Facebook. Log In. or. Create New Account. See more of Lajme Ekskluzive on Facebook. Log In. Forgot account? or. Create New Account . Not Now. Related Pages. Theniet e Jetes. Nesër muslimanët në gjithë botën festojnë festën e Kurban Bajramit por këtë vit me ndryshe shkaku i virusit Korona i cili ka kapluar Maqedoninë që nga muaj Mars.Nesër besimtarët në Maqedoni do te falin vetëm namazin e Bajramit në xhami i cili falet në ora 6 e 05 minuta

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (KMSH) ka njoftuar të gjithë besimtarët myslimanë se dita e parë e Fitër Bajramit është nesër, më 24 maj 2020. Ceremonia qendore e Fitër Bajramit do të zhvillohet në xhaminë e Kokonozit (Pazari i ri) Tiranë, ku do të jetë i pranishëm edhe kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Bujar Spahiu Ja kur dhe si do të falet kurban Bajrami. Besimtarët myslimanë të premten festojnë Kurban Bajramin. Falja e namazait të sabahut ditën e Kurban Bajramit rekomandohet të falet në shtëpi, por pa e ndaluar askënd që të shkojë në xhami, kështu tha myftiu i Shkupit Qenan Ismaili. Ndërsa për faljen e namazit të Bajramit besimtarët ftohen që të falen nëpër xhami, por pa.

Ja në sa ora do të falet Bajrami nesër në Gostivar. REALITETI May 23, 2020. Muftinia e BFI - Gostivar, duke u bazuar në qëndrimin e Rijasetit të Bashkësisë Fetare Islame të RMV, për faljen e namazit të Fitër Bajramit. Nesër (e diel - 24 maj 2020) me fillim në ora 05:15 minuta, do të mbajë Manifestimin Qendror në territorin e Muftinisë së Gostivarit për Festën e Fitër. Vizitoni www.oranews.tv për të ndjekur lajmet e fundit nga Vendi, Rajoni dhe Bot

Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami - Pa Censur

Kjo festë vjen pas ngjarjes së pelegrinazhit në vendin e shenjtë në Mekë ku miliona besimtarë shkojnë atje për ta vizituar këtë vend të shenjtë Edhe në Kosovë, me 1 shtator do të festohet namazi i Kurban Bajramit, i cili falet në ora 06:37 Pasi të çohesh në këmb për ta falur rekatin e dytë, imami lexon Suren El Fatiha dhe një sure tjetër në rekatin e dyt preferohet të thuhet sureja El A'la, Pastaj i merr edhe tre tekbire duke thënë Allahu Ekber dhe njëkohësisht duke i ngritur duart në lartësi të supeve, dhe pastaj merr tekbirin e katërt duke thënë Allahu Ekber shkon në ruku. Në këtë gjendje thua tri herë Ai ka thënë për Telegrafin se namazi i Bajramit falet në ora 07: 01 minutë, derisa namazi i sahabut falet në ora 05: 45 minuta, duke shtuar se ceremonia kryesore e faljes së namazit të Kurban Bajramit do të mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë. Festa e Kurban Bajramit e ka një veçanti e cila lidhet me sakrificën dhe flijimin. Besimtarë myslimanë për ta fituar. Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami. Jump to. Sections of this page. Accessibility Help. Press alt + / to open this menu. Facebook. Email or Phone: Password: Forgot account? Sign Up. See more of Tv Koha - Tetovë on Facebook. Log In. or. Create New Account. See more of Tv Koha - Tetovë on Facebook. Log In. Forgot account? or. Create New Account . Not Now. Related Pages. Tv Shenja. Namazi i Fitër - Bajramit falet në ora 05:36 minuta të cilit do t'i prij Vedat ef. Sahiti-këshilltar i Myftiut të Kosovës., thuhet në njoftimin e BIK. Po ashtu bëhet e ditur se Hytben e Fitër - Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef

Ja në sa ora do të falet Fitër Bajrami Tetova

Manifestimi fillon në ora 04:11, me faljen e namazit të sabahut, pas të cilit do të jetë ligjërata tematike kushtuar kësaj feste nga dr. Ejup Haziri- anëtar i Kryesisë së BI të Kosovës. Namazi i Fitër - Bajramit falet në ora 05:36 minuta të cilit do t'i prij Vedat ef. Sahiti-këshilltar i Myftiut të Kosovës Kurban Bajrami, namazi do të falet nëpër xhami sipas masave anti-Covid. 30/07/2020 - 10:13. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Kurban Bajramit është të premten, më 31 korrik 2020. Në një deklaratë për mediat, KMSH thotë se duke vlerësuar situatën dhe ecurinë e zhvillimeve të fundit mbi përhapjen e Covid-19 në Shqipëri, namazi. Namazi i Fitër - Bajramit falet në ora 05:36 minuta të cilit do t'i prij Vedat ef. Sahiti-këshilltar i Myftiut të Kosovës, thuhet në njoftimin e BIK. Po ashtu bëhet e ditur se Hytben e Fitër - Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, i cili do t'u drejtohet opinionit të gjerë me mesazh për këtë festë Selam alekum. Ne sa ora falet bajrami neser?? Ver más de Qendra Shqipëtare Fetare dhe Kulturore në Norvegji en Faceboo

21.5.2020 BIK tregon në sa ora falet namazi i Fitër Bajramit Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e hënë, më 04 qershor 2019 Ja në sa ora do të falet Fitër Bajrami në Shkup. L. B. Send an email 22:00, 24-06-2017. 1. BFI Bashkësia Fetare Islame e Republikës së Maqedonisë njofton besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit do të jetë: 25.06.2017 ( e diel ), njofton Portalb.mk. Namazi i Sabahut do të falet në ora 04:25 min, Namazi i Fitër Bajramit në ora 05:40 min, Manifestimi qëndror do të mbahet në. Në një deklaratë për mediat, kreu i KMSH-së, Bujar Spahiu ka shprehur se duke vlerësuar situatën e pandemisë së koronavirusit në Shqipëri, është vendosur që namazi i Kurban Bajramit këtë vit do falet nëpër xhami sipas masave të marra nga qeveria dhe jo në sheshin Skënderbej

Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami Tetova

MAQEDONI/ Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami - Zyrtar

 1. . më 9.2015 - Portalb. Bashkësia Fetare Islame e Republikës së Maqedonisë e njofton opinionin e gjerë se namazi i Kurban Bajramit falet të enjten në fillim prej ora 7 e 10
 2. istri Cakaj jep laj
 3. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njoftoi sot besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e martë, më 4 qershor, në orën 06:00 në Sheshin Skenderbej, Tiranë. Gjithashtu bajrami do të falet në disa prej shesheve kryesore të qyteteve dhe nëpër xhami. Programi fillon në orën 05:30 dhe mbaron në orën 6:15
 4. Ndryshe nga çdo vit, këtë herë festa Fiter Bajrami nuk do të falet në sheshin Skënderbej sikur është traditë, por secili besimtar do të shkojë në xhamitë kryesore të qyteteve. Mësohet se i gjithë ky ndryshim ka ardhur si pasojë e situatës së krijuar nga koronavirusi. Pas dy muajsh mbyllura, tashmë janë hapur xhamitë, por [
 5. time.al : Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinionin e gjerë se dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e premte më 1 shtator. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar.
 6. Fitër Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fitër Bajram vjen nga ajo se myslimanët para ditës së bajramit shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfrit, kështu për ta festuar së bashku këtë festë. All-llahu i Madhëruar ligjësoi në fund të muajit të Ramazanit festën e Fitër Bajramit, gëzim për myslimanët ashtu siç.

14 Shk 2020 | Tirana vishet me ngjyrat e dashurisë, sheshi Skënderbej mbushet me instalacione këtë Shën Valentin 17 Gus 2018 | Ja në sa ora do të falet Kurban Bajrami. 31 Gus 2017 | Falja e Kurban Bajramit bëhet në orën 6 e 37 minuta. SHFAQ TË TJERA. Lajme më të . LEXUARA; FUNDIT. Falet Fitër Bajrami pa praninë e besimtarëve 24 maj, 2020 RFE /RL Fotografi nga arkivi. Shpërndaje . Print. Pas përfundimit të Muajit të Ramazanit, besimtarët myslimanë në mbarë botën sot kremtojnë festën e Fitër Bajramit. Në Kosovë, për shkak të pandemisë së koronavirusit, falja e namazit të Bajramit, u bë pa praninë e besimtarëve. Në ceremoninë e faljes së.

Ja në sa ora do të falet Fitër Bajrami - Tetova Expre

 1. - 31/08/2017. Share. Facebook. Twitter. WhatsApp. Viber. Email. Print. Me 1 shtator e gjithë bota islame feston Kurban Bajrami. Miliona qytetarë në gjithë globin falin namazin e Kurban Bajramit. Kjo festë vjen pas ngjarjes së pelegrinazhit në vendin e shenjtë në Mekkë ku miliona besimtarë shkojnë atje për ta vizituar këtë vend.
 2. ë e Madhe në Prishtinë. Manifestimi fillon në ora 5:10, me faljen e namazit [
 3. Të dielën nuk falet Bajrami, qëndroni në shtëpi. para 10 muajve - Gazeta Express. Lajme Gazeta Express 23/05/2020 21:00 Po e pastron oborrin e xhamisë së madhe Sulltan Mehmet Fatih në Prishtinë. Këtu shihen vetëm mirëmbajtësit, kujdestarët e imami i xhamisë. E derisa kjo xhami ka qëndruar..

Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami - InfoShqip

Manifestimi fillon në ora 5:10, me faljen e namazit të sabahut nga Hfz.Xhelal ef. Kaloshi, pas të cilit do të jetë ligjërata tematike kushtuar kësaj feste, të cilën do ta mbaj Bahri ef. Sejdiu ligjërues në Xhaminë e Madhe në Prishtinë. Namazi i Kurban-Bajramit falet në ora 06:25 të cilit do t'i prij Hfz.Xhelal ef. Kaloshi. Mësohet në sa ora do të falet Kurban Bajrami Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht, ndërsa falja e Bajramit bëhet në orën 6.25. Kjo është konfirmuar për KosovaPress nga kryeimami në Bashkësinë Islame të Kosovës, Sabri Bajgora, i cili shtoi se BIK-u është duke bërë përgatitjet për faljen e Bajramit Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami. Share. Tweet. Share. Share. Email. Publikuar më: August 31, 2017. Kjo festë vjen pas ngjarjes së pelegrinazhit në vendin e shenjtë në Mekkë ku miliona besimtarë shkojnë atje për ta vizituar këtë vend të shenjtë . Edhe në Kosovë, me 1 shtator do të falet namazi i Kurban Bajramit, i cili falet në ora 06:37. Related Items: Share. Tweet.

Ja në sa ora do falet namazi i Fitër Bajrami

 1. Mësohet se në sa ora falet Kurban Bajrami. 16 Gusht 2018. Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht. Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht . Bashkësia Islame e Kosovës është duke bërë përgatitjet për faljen e Kurban Bajramit, festa e dytë për besimtarët e religjionit Islam. Sivjet namazi i Kurban Bajramit në Kosovë falet në orën 06:25. Me namazin e.
 2. ë e Madhe në.
 3. pas lindjes së diellit) dhe zgjat deri në zeval, para kohës së drekës
 4. Ja në sa ora falet Kurban Bajrami. FaktePlus 10/08/2019, 23:12 0. Shpërndarje. Shpërndaje në Facebook; Tweet It; Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e diele më 11 gusht 2019. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban - Bajramit, mbahet në.
 5. Namazi i Kurban Bajramit falet në ora 06:25 të cilit do t'i prij hafëz Xhelal ef. Kaloshi, ndërsa mesazhin e Kurban Bajramit do ta mbaj, kryetari i BIK-ut, myftiu Naim ef. Tërnava. Gjatë kremtes së festës nga ora 9 deri në ora 12, BIK do të organizojë pritje për festën e Kurban Bajramit

Falet Fitër Bajrami, Tërnava: E dhimbshme ky namaz pa xhemat. 24.05.2020 • 05:17. Linku i lajmit u kopjua. Linku i lajmit u kopjua. Myslimanët e Kosovës po festojnë Fitër Bajramin, festë kjo që vjen pas agjërimit njëmujor të muajit të shenjtë të Ramazanit, por për shkak të pandemisë COVID-19, nuk është organizuar falja e Fitër- Bajramit në xhamitë e Kosovës. Ceremonia. Qeveria në mbledhjen e djeshme miratoi informacionin për pagesën e pensioneve për muajin maj të vitit 2020. Qeveria caktoi Fondin për Sigurim Shëndetësor dhe Invalidor t'i dorëzojë të dhënat për pensione te bankat më së von deri më 26 maj, dhe më pas bankat, nga dita e mërkurë më 27 ma, pensionistët të marrin pensionin përmes bankomateve

Kurban Bajrami (arabisht: عيد الأضحى‎ ʿīd al-aḍḥā, turqisht: Kurban Bayramı, sq. Festa e Flijimit) është një nga dy festat islame të cilën e kremtojnë myslimanët në mbarë botën, tjetri është Fitër Bajrami.Festa, sipas traditës islame, nderon gatishmërinë e Ibrahimit të flijoj djalin e tij si vepër e nënshtrimit ndaj urdhërit të Zotit, para se Zoti të. Ja në sa ora do të falet Kurban Bajrami. Madhësia e tekstit. Periskopi.com 16 Gusht 2018, 18:05 Lajme. Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht, ndërsa falja e Bajramit bëhet në orën 6.25. Kjo është konfirmuar nga kryeimami në Bashkësinë Islame të Kosovës, Sabri Bajgora, i cili shtoi se BIK-u është duke bërë përgatitjet për faljen e Bajramit. Kurban Bajrami. A falet namazi i Bajramit në xhami dhe si do të festohet. nga Revista Kosovarja. 10 muaj më parë. në Aktuale. Facebook Twitter Whatsapp Linkedin. Pandemia me të cilën po përballemi si pasojë e përhapjes së Koronavirusit, kësaj here ka ndryshuar edhe disa tradita shekullore të myslimanëve për Ramazan, pasi xhamitë edhe në Kosovë janë mbyllur dhe janë vënë ndalesa për.

Video: ️ Si falët NAMAZI I BAJRAMIT (në shtëpi)? Ardian Elezi

Shqipëri/ Nesër do falet Bajrami në xhami! admin ; 23/05/2020; Fokus ; 125; 1 minute read; Nesër do të jetë një ditë e shënuar për të gjithë besimtarët. Institucionet e kultit do të mirëpresin besimtarët. Ndërkohë kjo ditë përkon me festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët myslimanë dhe janë ftuar të gjithë besimtarët të falen në xhami por duke. Sa i përket namazeve të sabahut dhe ai i bajramit, nga BFI njoftojnë se namazi i sabahut do të falet në ora 04:25 ndërsa namazi i Fitër Bajramit në ora 05:40. Në vijim keni njoftimin e plotë të BFI-së: NJ O F T I M Bashkësia Fetare Islame e RM njofton besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit do të jetë: 25.06.2017 ( e diel ), Namazi i Sabahut do të falet në ora 04:25. Në Shkup, namazi i Sabahut do të falet më 05:02 minuta, ndërkaq namazi i Bajramit do të falet në ora 06:17 minuta. Manifestimi qendror do të mbahet në Xhaminë Mustafa Pasha në Shkup. Kurban Bajrami është një nga dy festat islame të cilën e kremtojnë myslimanët në mbarë botën, tjetri është Fitër Bajrami Ja në sa ora do të falet Kurban Bajrami. August 17, 2018 August 18, 2018 - by Operator Operatori. Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht, ndërsa falja e Bajramit bëhet në orën 6.25. Kjo është konfirmuar nga kryeimami në Bashkësinë Islame të Kosovës, Sabri Bajgora, i cili shtoi se BIK-u është duke bërë përgatitjet për faljen e Bajramit. Kurban Bajrami është. 11:24 / 24.05.2020 . Hoti: Me fat Bajrami, lutemi që sa më parë t'i kthehemi normalitetit . Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ua ka uruar të gjithë besimtarëve myslimanë festën e Fitër Bajramit. Ai është lutur që sa më parë të kalojë gjendja me pandeminë Covid-19 në mënyrë që të kthehet normaliteti. Në këtë kohë pandemie, kur nuk ka qenë e mundur.

Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami - Lajme Ekskluzive

Myftinia Shkodër njoftim të rëndësishëm për besimtarët, Fiter Bajrami falet në Nga. Admin - May 21, 2020. 0. 166. Shpërndaje në Facebook. Tweet në Twitter. Myftinia Shkodër, 21 maj 2020. Sipas udhëzimit zyrtar të Komunitetit Mysliman i Shqipërisë, nr. 240 Prot., datë: 18.5.2020, për rifillimin e aktivitetit fetar në xhami, ju bëjmë me dije se:. BIK'u pret që Bajrami të falet nëpër xhami Xhamitë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave antikoronavirus. Edhe pse jemi në muajin e Ramazanit, xhamitë e Kosovës vazhdojnë të jenë të mbyllura, si masë parandaluese kundër pandemisë COVID-19. Sekretari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu, ka thënë se në bashkëkoordinim [ Nga sot Qeveria e Kosovës mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër... 10:01 / 01.08.2020. Publikuar me 24 Maj 2020 ora 11:28 Profesori . A pranohet agjerimi nëse s'falet Bajrami, tregon Profesori kosovar i studimeve islame . Secili besimtar e kupton rrezikun e virusit prandaj janë marrë edhe vendimet për të mos e falur Fitër Bajramin nëpër xhami. Prandaj, një qytetar besimtar, gjatë ditës së Bajramit duhet të ndihet i qetë, i gëzueshëm për plotësimin dhe. Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora policore do të vazhdojë me orar të njëjtë, respektivisht do të nis nga ora 19:00 deri n

Namazi i Kurban Bajramit falet në ora 06:15 të cilit do ti prij Jakup ef. Çunaku- drejtor i Medresesë Alaudin në Prishtinë, ndërsa Hytben - mesazhin e Kurban - Bajramit do ta mbaj, zëvendës kryetari i Kryesisë së BI ta Kosovës, Reshat ef. Mexhidi. Me rastin e festës së Kurban Bajramit, Ditën e parë, më 11 gusht 2019, Kryesia e BIK, si tradicionalisht organizon pritje. Namazi i Bajramit në Shqipëri do të falet në xhami, jo në sheshin Skënderbej. Këtë vit, Bajrami nuk do të falet në sheshin Skënderbej, ashtu sikur ishte shndërruar në traditë. Lajmin e ka konfirmuar Hoxhë Ahmed Kalaja, i cili përmes një postimi në Facebook bën me dije se secili besimtar do ta falë Bajramin në [ Ai është lutur që sa më parë të kalojë gjendja me pandeminë Covid-19 në mënyrë që të kthehet normaliteti. Në këtë kohë pandemie, kur nuk ka qenë e mundur të falet Bajrami në xhamia, lutemi që sa më parë të kalojë kjo gjendje dhe t'i kthehemi normalitetit, ka thënë Hoti BIK'u tregon në sa ora falet Fiter Bajrami. 13/06/2018 | 14:05 ; Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i Ramazanit përfundon ditën e enjte, më 14 qershor. Dita e parë e festës së Fitër Bajramit është të premten, më 15 qershor. Manifestimi qendror për festën e Fitër Bajramit për Republikën e Kosovës mbahet në Xhaminë e Madhe në. Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se namazi i Kurban Bajramit falet në 06:37, të cilën do ta udhëheqë Jakup ef. Çunaku, drejtor i Medresesë Alaudin në Prishtinë. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban Bajramit, mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë Manifestimi fillon në ora 5:15, me faljen [

Nervozohet Demi: Corona, shko në dreq të mallkuar (FOTO

Comments Off on Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami. Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami . Me 1 shtator e gjithë bota islame feston Kurban Bajrami. Miliona qytetarë në gjithë globin falin namazin e Kurban Bajramit. Kjo festë vjen pas ngjarjes së pelegrinazhit në vendin e shenjtë në Mekkë ku miliona besimtarë shkojnë atje për ta vizituar këtë vend të shenjtë Edhe. Ja në sa ora falet Kurban Bajrami. 0. Sipas itinerarit të Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht. Sivjet namazi i Kurban Bajramit në Kosovë falet në orën 06:25. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban Bajramit, mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë. Sponzor. Manifestimi fillon në ora 5:10, me. Perditesimi i fundit May 23, 2020. Shpërndaje . Qeveria në mbledhjen e mbajtur pasdite vendosi sot lidhur me orën policore gjatë fesës së Bajramit. Vendimi i Qeverisë është që ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të martën ne ora 5 e mëngjesit. Me këtë edhe namazi i Bajramit do të falet nëpër xhamijat e vendit. Lajmi për këtë është konfirmuar përmes një. Në mbledhjen e mbajtur dje pasdite, qeveria vendosi lidhur me orën policore gjatë Festës së Bajramit. Vendimi i Qeverisë është që ora policore do te jete nga ora 11 të dielen deri të martën ne ora 5 e mëngjesit. Me këtë edhe namazi i Bajramit do të falet nëpër xhamijat e vendit Ndryshe nga vitet e kaluara, këtë vit Bajrami nuk do të falet në sheshin Skënderbej. KMSH bën me dije se namazi i Fitër Bajramit këtë vit do të falet nëpër xhamia. Mësohet se i gjithë ky ndryshim ka ardhur si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia Covid-19. MESAZHI I PLOT

Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami aktuale

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka vendosur që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diel të nis nga ora 11:00 deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora policore do të vazhdojë me orar të njëjtë, respektivisht do të nis.. BIK: Fitër-Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare . admin Kosovë, Lajme May 22, 2020. Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike. Në vendimin e BIK-ut thuhet se nuk do të organizohet as pritje në selinë e këtij. 15 Nëntor, 2020 Sonte me datë 15.11.2020, në ora 16:30, në sheshin Zahir Pajaziti në Prishtinë, Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës, Kolegjin Tempulli, dhe Asociacionin Kosovar të Motorizimit (AMRKS), bënë mbylljen e javës botërore për përkujtimin e viktimave në trafikun rrugor Trajneri Joachim Low, do largohet nga Kombëtarja e Gjermanisë pasi të përfundojë Evropiani 2020. Këtë e ka konfirmuar vetë Kombëtarja gjermane përmes një komunikate zyrtare në Twitter. Joachim Low do largohet nga detyra si kryetrajner pas Euro 2020, shkruhej në komunikatë. Ndërkohë, Loë me Kombëtaren e Gjermanisë ka arritur suksese të shumta, derisa ajo më e larta ishte. Festat zyrtare në Republikën e Kosovës për vitin 2020 Službeni praznici u Republici Kosova za 2020 god. Festat zyrtare në pajtim me nenin 2 të Ligjit nr. 03/L-064, për festat zyrtare në Republikën e Kosovës, janë: Službeni praznici u skladu sa članom 2. Zakona br.03/L-064, o službenim praznicima u Republici Kosova, su: Nr

Sa i përket ditës së shtunë, ora policore do të vazhdojë me orar të njëjtë, respektivisht do të nis nga ora 19:00. May 22, 2020. BFI: Fitër Bajrami do të falet me çdo kusht! Myftinia e Strugës shpërndanë ndihma për familjet nevojtare (FOTO) RECENT POSTS. Filipçe: Sot ka 20 të vdekur dhe 106 të preku... January 4, 2021 Bamirësit Struganë shpërndanë 100 kuponë us. Bajrami falet në sheshin Skenderbej - News, Lajme - Vizion Plus. VizionPlusAlbania. 1:35 . BAJRAMI FALET NE SHESHIN SKENDERBEJ, GURRA DHE VELIAJ HAPESIRA PER BESIMTARET, PARKIMI DO TE JETE. Kanali Shtate. 9:27. Report TV- Imami i Xhamisë së Medresesë Marius Tafani: Bajrami nuk do të falet në sheshin Skënderbej. Report TV. 1:28. Falja e Fitër Bajramit në Sheshin. Rekord i zymtë në muajin shkurt/ Sa shqiptarë u infektuan dhe humbën jetën nga koronavirusi Publikuar më 01.03.2021 nga erjon dervishi Muaji shkurt shënoi një rekord të zymtë sa i përket numrit të infektimeve dhe të viktimave nga pandemia e koronavirusit të ri, ndërkohë që masat shtesë të qeverisë të ndërmarra më 10 shkurt duket se nuk ndihmuan shumë Ja në sa ora do të falet Kurban Bajrami. 0. Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht, ndërsa falja e Bajramit bëhet në orën 6.25. Kjo është konfirmuar nga kryeimami në Bashkësinë Islame të Kosovës, Sabri Bajgora, i cili shtoi se BIK-u është duke bërë përgatitjet për faljen e Bajramit. Sponzor . Kurban Bajrami është një nga festat më të shënuara për botën.

Nesër, Fitër Bajrami

FITËR BAJRAMI FALET PA PRANINË E BESIMTARËVE; E publikuar: 24/05/2020; E publikuar: 24/05/2020; E publikuar: 24/05/2020; 46 shikime -shikues; 0; 0; 0; 0; Ruaje; Shpërndaje; Ruaje; T7 . Ndiqe 1.1K . Për videon. Video të ngjashme . Autoplay. 00:15. Aksident i rëndë në mes autobusit dhe traktorit në rrugën Ferizaj-Brezovicë . Reporteri.net 26/02/2021. 00:12. Tayna i vë flakën. May 23, 2020 Këtë vit, Bajrami nuk do të falet në sheshin Skënderbej, ashtu sikur ishte shndërruar në traditë. Lajmin e ka konfirmuar Hoxhë Ahmed Kalaja, i cili përmes një postimi në Facebook bën me dije se secili besimtar do ta falë Bajramin në xhami Në Arabinë Saudite, autoritetet njoftuan se një shtetrrethim 24 orësh do të hyjë në fuqi në 23 maj, kur pritet të fillojë dhe Fiter Bajrami. Ai është parashikuar të mbetet në fuqi deri në 27 maj, kur është edhe dita e fundit e kremtimeve Sa kënaqësi të dëgjosh përsëri për ata njerëz të cilët i ke takuar në të kaluarën tënde dhe kur mendonit që i keni humbur i gjeni përsëri dhe krijoni kontakte. Në frontin profesional, është e mundur të gjesh një rrugëdalje dhe një marrëveshje të çmuar. Përmbush një kërkesë të partnerit dhe ai do ja u shpërblejë në 1000 mënyra Namazi i Kurban Bajramit do të falet, po ashtu xhumatë dhe namazi ditor do të vazhdojnë të falen nëpër xhamitë e Kosovës.Kështu ka thënë për KP, sekretari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu.Qeveria e Kosovës ndër masat e marra kundër Covid-19 ka ndaluar pjesëmarrjen fizike të qytetarëve në të gjitha ceremonitë dhe veprimtaritë fetare [

Ja kur dhe si do të falet kurban Bajrami - StrugaLaj

Sa veta duhen që të falet namazi i së xhumasë? Si falet xhumaja gjatë Pandemisë Covid-19? Kreu / Librat / Salat - Libri i namazit / Kohët e namazit. Namazi; Secili nga pesë namazet e obliguara (farz), ka kohën e përcaktuar në varësi të pozicionit të diellit. Më poshtë do të gjeni shpjegimin për kohët e namazit. Por nëse kërkoni Kalendarin e namazit (Kalendari i faljeve. Report TV - Falet Fiter Bajrami në Korçë/ Besimtarët mbushin plot xhaminë . Report TV. 1:46. Fiter Bajrami - Qindra besimtarë myslimanë falën Namazin në sheshin Skënderbej Ora News Lajme. 2:41. Top News - Fitër Bajrami nëpër botë/ Një festë ndryshe për të gjithë besimtarët myslimanë. Top Channel Albania. 1:33. Fitër Bajrami, besimtarët vizita tradicionale te.

BIK njofton se Bajrami falet të premtën në ora 05:34 minuta. admin ; 13/06/2018 ; Lajme ; 104; 1 minute read; Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e enjte, më 14 qershor 2018. Dita e parë e festës së Fitër - Bajramit është të premten, më 15 qershor 2018. Manifestimi qendror për festën e Fitër. Bashkësia Islame e Kosovës sot mori vendim që Kurban Bajrami të falet në Xhami por me disa kushte ndërsa namazi i Sabahut nuk do të falet në Xhami, kjo për shkak të Pandehmisë. Falja namazit të Kurban Bajramit do të bëhet në orën 06:03 min, Xhemati do të prezantojë në xhami 10 minuta para faljes së namazit të Kurban-Bajramit, thuhet në njoftimin e BIK-ut, transmeton INA Kurban Bajrami do të falet në Xhami. Madhësia e tekstit. Periskopi.com 26 Korrik 2020, 22:01 Lajme. Për dallim nga Fitër Bajrami që u fal pa xhematë, shkaku i Pandemisë, për Kurban Bajram besimtarët myslimanë do të mund që këtë ritual, ta kryejnë nëpër xhami. Por kjo do të ndryshojë për Kurban Bajram që është me 31 korrik. Nëpër xhamitë e vendit falja e namazit të.

Ben dhe ish-gruaja Jennifer kalojnë ditën bashkë – Tetova Sot

Ja në sa ora do të falet Bajrami nesër në Gostiva

Të falet në vende të mëdha, së paku në ata vende ku ka aq meshkuj të rritur sa që nuk i merr xhamia nëse hynë të gjithë. Çka është sunnet të veprohet para xhumasë: Ditën e xhuma duhet pastruar trupin, të vishemi me rrobat më të mira që i posedojmë, të shkohet në xhami me kohë, gjatë rrugës të këndohen lutje, të qëndrojmë në heshtje deri sa imami e këndon. Masa të reja në lidhje me Covid-19 nga dita e Hënë më datë 09.11.2020 nga ora 24:00 Informacion i rëndësishëm për namazin e Xhumas ë. Storjet kryesore. Lajme. Nata e shënuar Lejletul-Regaib. 17.02.2021. aikn. Lajme. Urime 17. Shkurtin - Pavarsinë e Kosovës! 17.02.2021. aikn. Koha e syfyrit. Koha për të mbyllur syfyrin (Imsaku) është 1 orë e 30 minuta përpara lindjes së. Në qershor të 2020, mediat italiane i dekonspiruan homologun e Veronës Flavio Tosin dhe ish ish-drejtuesin e kompanisë Amia, Andrea Miglioranzi. Ata dyshohet se kishin vendosur shoqërinë në dispozicion të aktiviteteve të paligjshme të një bosi të Ndragheta-s, Antonio Giardino, i njohur me nofkën Totareddu. Dhe pyetja është, cili është politikani në foto dhe. Lëvizja BESA: Të hiqet ora policore dhe Bajrami të falet ne vend të hapur. Qeveria nuk sjell vendim per izolim 52 orësh Qeveria nuk sjell vendim per izolim 52 orësh 20.05.2020

Si do të falet Kurban Bajrami? Zemaj thotë se tubimet në masë nga sot do të ndalohen 08:00, 28/07/2020. Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka folur lidhur me masat e reja të propozuara nga Qeveria në kuadër të ndalimit të përhapjes se koronavirusit. Duke folur për ndalesën e aktiviteteve publike, Zemaj u shpreh se nuk e ndalojnë faljen e Kurban Bajramit, megjithatë do të. Në Turqi, Kurban Bajrami u fal për herë të parë në Aja Sofia, e shndërruar në xhami vetëm pak ditë më parë. Hija e koronavirusit u ndje edhe në Lindjen e Mesme. Në Jordani festimet ishin të zbehta, kurse në Irak, Siri dhe Egjipt xhamitë u mbyllën dhe rrugët ishin bosh nga turmat e zakonshme të Bajramit. Në Bagdad të Irakut besimtarët injoruan shtetrrethimin dhe u falën. Në mesazhin e dhënë Live më 27 mars 2020, duke folur për faljen e së xhumasë gjatë pandemisë nga Coronavirusi, Hazret Kalifi i Pestë i Xhematit Musliman Ahmedia, Allahu e ndihmoftë fuqimisht, tha: Në këtë situatë, anëtarët e Xhematit duhet të organizojnë namazin me xhemat në shtëpi me anëtarët e familjes. Gjithashtu. Namazi i xhumasë falet në ora 13.00, Ligjërata fillon nga ora 12.45!!! INFO Namazi i xhumasë falet në ora 13.00, Ligjërata fillon nga ora 12.45!!! Dai Mannheim. 9. Oktober 2020 · Te enjten me 08.10.2020 u hap në qytetin e Mannheim'it salla për larjen e xhenazeve, të cilën myslimanët do ta shfrytëzojnë për nevojat e tyre, in shaa Allah. Falënderimi i takon padyshim Allahut xh.sh.

Në Gjilan falet Bajrami, urohet për solidaritet ndajXhamija ku do falet bajrami! | AlbanerIndeksonline

Kurban Bajrami të martën, në këtë orë falet namazi. posted on 17/08/2018 at 2:09 pm. 0 Share. Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e martë më 21 gusht 2018. Njoftimi i plotë i BIK'ut: Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban - Bajramit. E hënë - E premte, Ora 17:00 - 18:15 Ftesë në pesë është një program sa informues aq edhe argëtues. Ngjarje kulturore, ndodhi në jetën e VIP-ve, fokusim mbi marrëdheniet familjare të politikaneve e personave publike, pasqyrim të historive të prodhuara nga reality dhe talent show të ndryshëm. Prezantuar nga Bieta Sulo. Video. Ftesë në 5, Ç'thonë yjet për 6 shenjat. BIK-u merr vendim: Fitër-Bajrami nuk do të falet në asnjë xhami, të ndalohen edhe vizitat familjare May 22, 2020 Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që të mos ketë organizim të faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike 11:56 / 24.05.2020 . Hamiti: Agjërimi pranohet edhe nëse nuk mund të falet Bajrami. Për herë të parë në këto dy dekada, besimtarët myslimanë po e kremtojnë Fiter Bajramin duke mos pasur mundësi të falen nëpër xhami shkaku i pandemisë, por profesori i Studimeve Islam, Xhabir Hamiti thotë se kjo po ndodh në shumë vende. Nuk janë vetëm besimtarët e Kosovës ata të cilët. News By Miredite Bajrami 13/11/2020. Për të ndihmuar bizneset lokale të artizanatit, në këtë kohë pandemie, Organizata Joqeveritare The Ideas Partnership, organizon panairin online për Krishtlindje dhe Vitin e Ri, më 18 nëntor 2020, në ora 18:30. Përmes promovimit të produkteve të ndryshme, vizitorët mund të bëjnë zgjedhje për dhurata të fund vitit si dhe të bëhen. Namazi falet në ora 06:37 të cilit do t'i prij Jakup ef. Çunaku- drejtor i Medresesë Alaudin në Prishtinë, ndërsa Hytben - mesazhin e Kurban - Bajramit do ta mbaj, kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sabri ef. Bajgora

 • Hausboot mieten Preise.
 • Neverwinter kaufen.
 • 5kg Hanteln Amazon.
 • BOSS Candromedae.
 • Stefan Dürr Kinder.
 • Abschlussbuchungen GuV.
 • Wohnmobil mieten hamburg harburg.
 • Innenminister Bundesländer.
 • Excel Diagramm Y Achse verschieben.
 • Joachim Fest Todesursache.
 • Wie fühlt man sich im Knast.
 • TP Link Nano Router Reset.
 • Feste Zähne an einem Tag Augsburg.
 • Uni Ulm Prüfungsordnung.
 • Gothic Kleidung auf Rechnung.
 • Nameberry.
 • Hotel Oleander Mallorca Webcam.
 • 4 Zimmer Wohnung mieten Würzburg.
 • Museoarcheologiconapoli it.
 • Stiftung warentest cd player tragbar.
 • Symfony monolog extra data.
 • Bundesurlaubsgesetz Kurzarbeit.
 • Berühmte Lateinische Zitate.
 • Billige Zigaretten Denner.
 • Horoskop Löwe Liebeshoroskop 2020.
 • Veranstaltungen heute Deutschland.
 • IKCO Dena.
 • NFV Verden.
 • Giropay sperren.
 • Deutsche Schule Teneriffa Kosten.
 • Jsdaddy mask.
 • Multimedia Fernsehen.
 • Ratskeller Lübeck.
 • Emotionale Abhängigkeit Psychologie.
 • BitDefender Free windows10.
 • Fernseher mit eingebautem Sky Receiver.
 • Prüfungstermine Uni Mannheim pdf.
 • VTech Storio Max 5.
 • Rfid usb card reader.
 • Anderes Wort für selbstausdruck.
 • Ascension Stream.